Ikonien kevät

Kaupallinen yhteistyö Kalevala Koru

Tovi sitten fiilistelin lapsuuttani Oras-hanan timantin äärellä, nyt vuorostaan Kalevala Koru herätti muutamia nuoruusmuistoja.
Muistatko mitä sinä sait rippi- ja yo-lahjaksi? Minä sain Teema-astioita, Aalto-vaasin ja Kalevala Koruja. En muista minkä minäkin juhlana, mutta korurasiasta löytyvät edelleen pronssinen Kalevalankarhu, Tynnyrihela ja sellainen pullukkalintu, jonka masu on vihreää kiveä. Tuolla ne rasiassa ovat kulkeneet kodista toiseen jo ainakin parikymmentä vuotta. Juuri tuossa tovi sitten mietin, että näinköhän nuo klassikkokorut kohta palaisivat muotiin – vähän sellainen tutina on. Boyfriendfarkut, valkoinen t-paita ja pronssiset isot korvikset, ainakin kerran tänä kesänä lupaan itselleni.

Nyt satavuotiaan Suomen kunniaksi Iittala ja Kalevala Koru tuovat yhteisen uniikin Ikonien kevät -juhlapakkauksen. Antonio Mazzamauron suunnittelema Hehku-riipus on hopeaa ja Anu Penttisen suunnittelema Vitriini sen parina syvän sinisenä. Molemmat Kalevala Korun tuotteet valmistetaan Suomessa, tuossa Helsingin Pitäjänmäessä.

Juhlapakkausta on saatavilla rajoitettu erä ja ne ovat myynnissä ainoastaan vuoden 2017 ajan. Jollakin onnekkaalla on nyt mahdollisuus voittaa tämä oma setti täältä Varpuselta. Kerro kommenttikenttään mikä on sinun lemppari Kalevala Koruista – joko uusi tai vanha. Äläkä kummastele, jos kommentti ei heti ilmesty – ne jäävät kyllä julkaisujonoon, kunhan roskaviestit eka suodatetaan pois. Arvonta on voimassa 5.6. asti.

Ikonien kevät -juhlapakkaus, ovh. 249 e, Kalevala Koru.

624 responses to “Ikonien kevät”

  1. risto alanne Avatar
    risto alanne

    se on siinä

    Like

  2. Tiina Avatar
    Tiina

    Mullakin on se pullukka lintu valkoisella vatsalla. Se oli likimain 20 vuotta korurasiassa ja on nyt mun lempi arkikoruni ❤ arkena olen opetellut käyttämään myös vanamoa ja se on ehdottomasti mun lemppari korusarja Kalevalan korulta 🙂

    Like

  3. HK Avatar
    HK

    Lähde ja Millefiori ovat ihania

    Like

  4. pertti k. Avatar
    pertti k.

    lempparini on vanamo…

    Like

  5. Sonja Avatar
    Sonja

    Elämän alku -korvakorut ja kaulakoru vaaleansinisellä kivellä.

    Like

  6. Ulla-Riita Heikkinen Avatar
    Ulla-Riita Heikkinen

    Ingerriipus

    Like

  7. Ulla-Riita Heikkinen Avatar
    Ulla-Riita Heikkinen

    Hienoja kaikki Ingerriipus on mun mieleen❤

    Like

  8. Katriina Hokkanen Avatar
    Katriina Hokkanen

    suosikkini on Vanamo. Muutama Kalevalakoru minulta löytyy. Korvakoruja pääosin ja yksi rannekoru. Kaikki Kalevalakorut olen tainnut saada siskolta.

    Like

  9. Teemu Avatar
    Teemu

    Hattulan lintu.

    Like

  10. MJR Avatar
    MJR

    Minulla on Vanamon riipus, koska veli oli aikoinaan Kalevalakorulla kesätöissä. Ja Hannun Vaakuna löytyy lapsuuden ajoilta, kun sain kunniamerkin Helkanuorilta. Molemmat pronnssisia. Hopeisia koruja ottaisine enemmän kuin mielelläni vastaan, etenkin korvakoruja 🙂

    Like

  11. Miia Avatar
    Miia

    Vanamo-mallisto on kaunis 🙂

    Like

  12. AB Avatar
    AB

    Vanamo ja Eira on minun suosikit

    Like

  13. Sandelsson Avatar
    Sandelsson

    Suosikkini Kalevalalta on Vanamon silmälasit. Uusia kehyksiä valitessani, oli ilo huomata ne valikoimassa. Niin tyylikkäät ja samalla hieman erikoiset. Ihanat pienet vanamot riippuvat sangoissa.

    Like

  14. silja Avatar
    silja

    vanamo

    Like

  15. eeva Avatar
    eeva

    tuokio korvakorut

    Like

  16. Hanna-Riikka Avatar
    Hanna-Riikka

    Oma ehdoton suosikki on Lähde, ja se onkin itselläni aina kaulassa, koska uskon sillä olevan hieman onnea tuova vaikutus ja mistä tämmönen uskomus. Sain korun rippilahjaksi kummitätini perheeltä, perusteluina oli, että kummitätini oli saanut samanlaisen huomenlahjaksi ja tykästynyt siihen oikein kovasti. Pidin korua tosi paljon, ja eräänä jouluna, kun olin matkustamassa kotiini lentäen hukkasin korun Helsinki-Vantaan lentokentälle. Voitte kuvitella sitä surun määrää. Päätin kuitenkin laittaa viestiä löytötavaratoimistoon, jos joku olisi sen löytänyt…Ja siellähän se oli, ja sen jälkeen ollut ainoastaan harvoja kertoja pois kaulasta!

    Like

  17. HLL Avatar
    HLL

    suosikkini on kalevalorun talon sydän

    Like

  18. Stolibna Avatar
    Stolibna

    Vanamo.

    Like

  19. Sanna Kitinprami Avatar
    Sanna Kitinprami

    Suosikkini ovat Naisen ääni-korvakorut ja Anna-sormus.

    Like

  20. Annukka Leppänen Avatar
    Annukka Leppänen

    Lumikukka

    Like

  21. mariam Avatar
    mariam

    Tämän hetkinen suosikkini on Suunto Guiding Star -riipus, mielestäni ehdottomasti paras näistä uudemmista Kalevala Korun tuotteista.

    Like

  22. Seppo Avatar
    Seppo

    Suosikkini on Torin vasara -riipus

    Like

  23. Martamm Avatar
    Martamm

    Runoratsu-riipus

    Like

  24. AnneliMickelsson Avatar
    AnneliMickelsson

    pidän eniten Kalevala-korun alkuvuosien koruista;ovat kauniita

    Like

  25. Veera Avatar
    Veera

    Suosikkini on Kalevankarhu-rannekoru, jonka sain kummitädiltäni rippilahjaksi 🙂

    Like

  26. Maija Avatar
    Maija

    Suosikkini on Kuutar-korvakorut pronssisena.

    Like

  27. Jupiter Avatar
    Jupiter

    Kalevala korulla on paljon upeita koruja. Tällä hetkellä suosikkini on Suunto Guiding Star -riipus.

    Like

  28. Hannele Avatar
    Hannele

    Linnut kaulakoru ja korvakorut

    Like

  29. Anne Kilic Avatar
    Anne Kilic

    Jonkin verran olen saanut lahjaksi Kalevala-koruja, Talon Sydän-sarjasta pidän, sekä Naisen ääni-kaulakorusta, joka on mielestäni kaunein Kalevala-koru.

    Like

  30. helvi Avatar
    helvi

    Mama Auroren helmikorujen sarja on minun suosikkini. Pidän kovasti helmistä.

    Like

  31. heikka Avatar
    heikka

    Lempikoruni on vanamo

    Like

  32. heta Avatar
    heta

    Valoisat sarjan korvikset ja riipus ovat minun suosikkini

    Like

  33. maarit Avatar
    maarit

    Elegant sarja

    Like

  34. katri piilola Avatar
    katri piilola

    vanamo,todella tyylikäs

    Like

  35. Tuikku Avatar
    Tuikku

    Omistan yhden ainoanKalevala korun , Kielon

    Like

  36. Sari Lahti Avatar
    Sari Lahti

    Lintunen

    Like

  37. Tuomo Avatar
    Tuomo

    Torin vasara.

    Like

  38. Riitta Leppänoro Avatar
    Riitta Leppänoro

    Ostin 50 -vuotislahjarahoillani Väinö- miesten käsirenkaan itselleni. En käteeni vaan jalkaani!!! Erittäin hyvä ja kestävä jalkakoru jo vuosia, mittakin kapeaan nilkkaani sopiva. Ja kun mulla ei ole tyttöä, jolle koruja perinnöksi jättää, niin ainut poikani saa sitten sen joskus käteensä!
    Lisäksi minulla on muitakin Kalevala koruja korviksista käsirenkaisiin.
    Ja onpa semmoinen harvinaisuuskin kuin TAHDON-koru/kalevalaketju, jonka saivat Tehyn viimeisen, vuosia sitten olleen lakon aikana ne jäsenet, jotka “uhkasivat irtisanoitua aatten vuoksi”. En muista korutaiteilijan nimeä, mutta tuo koru jäi hänen viimeiseksi työkseen eli kuoli melko pian sen jälkeen…..

    Leppis

    Like

  39. Harri Lehtonen Avatar
    Harri Lehtonen

    Käärme on kiva.

    Like

  40. diidu Avatar
    diidu

    suosikkini on raikas ja kirkas lähde sarja, jonka sain valmistujaislahjaksi

    Like

  41. Tiitiäinen Avatar
    Tiitiäinen

    Minun suosikkini on Pienet sydämet -kaulakoru. Sain sen lahjaksi mieheltäni 20v hääpäivänä.

    Like

  42. Pauliina Åkerlund Avatar
    Pauliina Åkerlund

    Suosikkini on Tintti, Lumihiutale ja Haave. Kaikki Kalevala Korut ovat kyllä mieleeni 🙂

    Like

  43. Maarit Avatar
    Maarit

    Pohjantähti-sarja 🙂

    Like

  44. Sennu Avatar
    Sennu

    Suosikkini Kalevan korusarjoista on Aurinkoleijona. Sekä minä että äitini olemme horoskoopiltamme leijonia. Äitini on joskus aikoinaan saanut Aurinkoleijona -riipuksen lahjaksi ja muutama vuosi sitten sain häneltä lahjaksi saman sarjan korvakorut. Niitä on tullut käytettyä monissa juhlissa!

    Like

  45. Susanna Avatar
    Susanna

    Suosikkini on Elegant-riipus.

    Like

  46. Kere Avatar
    Kere

    Kalevankarhu

    Like

  47. Hemppa Avatar
    Hemppa

    Suosikkini Kalevala -koruista on Kuutar-kaulakoru.

    Like

  48. Mirka Riento Avatar
    Mirka Riento

    Vanamon korvakorut ehdoton lemppari, lähes joka päivä käytössä 🙂

    Like

  49. Anne K Avatar
    Anne K

    Tintti jonka sain jo 25 v. sitten

    Like

Leave a Reply