Meillä kontataan!


5 ja puoli kk ja meillä kontataan. Kääk! Neuvolatäti jo taivasteli aikaiset nelinkontilleen nousut, mutta oottakaahan kun saa kuulla, että nyt jo keksittiin vuorovedot ja vauhti. Nyt konttausta on ollut viikon verran ja tänä aamuna V hakeutui sillein puoli-istuvaan asentoon. Niiko heittää sen pyllyn tuonne vinoon lattialle. Vielä ei kuitenkaan irroita käsiä lattiasta. Eli alustuksena siihen, että äiti tarvitsee pian silmät selkään ja puuhastelut varmasti hidastuvat Varpusen perässä pysymiseksi.

Katsokaapa mikä paketti tuli eilen. Neuvottelen miehen kanssa kiinnitysmahdollisuudesta jo tänä iltana. Jos tekisin hälle lempi-intialaista, niin jospa suostuisi kaivelemaan porakoneen kaapista.

Sitten vielä pieni anomus. Löytyisikö kellään yllätysmunien sisusmunia tai niitä kauppojen leluautomaattien avattavia pikkumunia tai hiusväripurkkien kumihanskamunia tai yksinkertaisesti vain rikottavia helistimiä. Äiti tarvitsee niitä nyt kuumeisesti.

14 responses to “Meillä kontataan!”

  1. Riikka Avatar

    Onnea pienelle konttaajalle hienosta taidosta! Ja äidille tosiaan silmiä selkään ja molemmille pään sivuillekin. Siitä se lähtee!

    Like

  2. A+a Avatar

    Jee, hyvä Varpu! Reipas lapsi!

    Like

  3. Hanni Avatar

    Meidän 6kk (tänään tasan!) vasta ihmettelee josko ryömisi. Voi vitsi mikä vauhtimimmi tuo Varpu!

    Like

  4. Lotta Avatar
    Lotta

    Meidän mummilla on niitä yllätysmunien sisuksia kymmenittäin. Montaks tarttisit? 🙂

    Like

  5. Anonyymi Avatar
    Anonyymi

    Konttaamalla pääsee ihanien joululahjojen luo! Mitä ajattelit laittaa naulakkoon? t.Ulla

    Like

  6. Susanna Avatar

    Voi Lotta, pelastava enkeli. Niin monta, kun niitä raaskii antaa. "Toisen roska on toisen aarre" pätee tähän ja mummot ovat mahtavia! Siis kaikenkaikkiaan pyrin 30-50 kappaleeseen, mutta pienempiäkin eriä otetaan ilolla vastaan. Vaiva palkitaan kyllä =)

    Like

  7. Minna Avatar

    Mitä isot edellä sitä pienet perässä eli puuhakas äiti ja puuhakas lapsi 🙂

    Like

  8. Pauliina Avatar

    Vau, onpa Varpu jo taitava! Oi, voi tuo naulakko on ihana, taitaa tulla meillekin lasten takkien naulakoksi.

    Like

  9. Jonna Avatar

    Ihastuttava naulakko! Minä haluaisin kanssa… joku kaunis päivä sitten.Varpulla melkoinen meno päällä, meidän nuorimmainen lähti kanssa tosi aikaiseen liikkeelle. 8 kuisena käveli 🙂

    Like

  10. Mar3ngi Avatar

    Multakin voisi muutama sisusmuna löytyä 🙂 Ostin nimittäin hiusvärejä tänään 😀

    Like

  11. Hoo Avatar
    Hoo

    Hih, samainen naulakko tuli meilläkin paketista, ja odottaa nyt kaapin päällä porakonetta ja sen käyttäjää…

    Like

  12. PIKKUVIISARI Avatar

    Mistäs tuo hang-it-ooli kantsis muuten tilata? Kirppispöydästä saadut rahat vois tuhlata tuohon…

    Like

  13. minde Avatar
    minde

    Sitä itsekin haluaisin tiedustella, että mistä kyseisen naulakon saisi edullisimmin? 🙂 tai mistä sen olette itsellenne hankkineet?Ihana blogi, meillä tätä lukee myös mies!

    Like

  14. Susanna Avatar

    Naulakko ostettu http://www.ambientedirect.com nettikaupasta ja tulo kesti 3 kk. Nyt näyttäisi ettei ole heillä enää valikoimassa. Edullisempi oli enivei kun kaupasta eli Artekista.

    Like

Leave a Reply